Englezii au dezvăluit ce înseamnă gestul lui Araujo în America de Sud; Atac josnic la Kovacs

Ronald Araujo (25 de ani) a fost eliminat de Istvan Kovacs (39 de ani) în minutul 29 al meciului dintre Barcelona și PSG, încheiat 1-4 (4-6 la general).

După ce a fost eliminat de Istvan Kovacs, Ronald Araujo a făcut o serie de gesturi din mână care inițial au părut de neînțeles pentru privitori.

La scurt timp după încheierea partidei din Spania a venit și explicația pentru gesturile din mână făcute de Ronald Araujo, după ce a fost trimis la cabine de Istvan Kovacs.

Ceea ce a făcut Ronald Araujo nu este ceva nou. Concret, gestul uruguayanului este unul specific pentru America de Sud.

Jucătorii din America de Sud fac gesturile pe care le-a făcut și Ronald Araujo la partida cu PSG pentru a scoate în evidență un ”furt”, precizează Daily Mail.

De altfel, seamănă foarte mult cu gestul făcut cu mâna și în România, când se dorește scos în evidență un furt.

Rămâne de văzut ce pedeapsă va primi, în cele din urmă, Ronald Araujo, după gesturile controversate făcute în prima repriză a meciului cu PSG din Champions League.

De altfel, catalanii nu l-au menajat pe Istvan Kovacs la finalul meciului de pe Montjuic și au avut o serie de reacții dure la deciziile pe care le-a luat românul de-a lungul jocului.