Valencia a dispus pe teren propriu, cu 1-0, de formaţia Las Palmas, graţie golului marcat în minutul 22 de Simone Zaza. Oaspeţii au evoluat în 10 jucători din minutul 34, după eliminarea lui Alen Halilovic.

Leganes a evoluat la rândul ei în faţa propriilor suporteri, impunându-se cu acelaşi scor în duelul cu Deportivo Alaves. Unicul gol al întâlnirii a fost înscris de Gabriel, în minutul 24.

De menţionat că Alaves a ratat o lovitură de la 11 m în prima repriză, prin Manu Garcia (min.17).

Celelalte meciuri din Primera Division se vor disputa sâmbătă, duminică şi luni.

Campioana en titre a Spaniei, Real Madrid, va evolua în deplasare cu Deportivo La Coruna, echipa atacantului Florin Andone, duminică, zi în care este programată şi partida dintre FC Barcelona şi Betis Sevilla, formaţia fundaşului Alin Toşca.