Acesta eşec ar putea fi mai greu de răsturnat de către Barca decât cel cu PSG (0-4), când catalanii au învins la retur cu 6-1.

Juve a început în forţă şi a ratat prima ocazie de gol în minutul 3, când Higuain a reluat cu capul mingea direct în braţele portarului ter Stegen.

Campioana Italiei a deschis scorul în min. 7, prin argentinianul Dybala, cu un şut cu stângul al colţul lung.

Barca a fost aproape de egalare, în min. 21, când Buffon a deviat salvator mingea trimisă de Iniesta. În loc de 1-1, scorul a devenit 2-0, Dybala realizând dubla (22), cu un şut lângă bară.

Oaspeţii au controlat jocul cu binecunoscuta lor posesie, fără a reuşi să găsească o breşă către poarta lui Buffon. Tot Juventus şi-a creat o situaţie notabilă, în finalul primei reprize, prin Higuain (44), al cărui şut a fost respins de ter Stegen.

Messi a ratat o oportunitate bună imediat după pauză (46), însă mingea şutată de argentinian a ocolit poarta.

Ter Stegen i-a mai refuzat o dată golul lui Higuain (54), dar un minut mai târziu a fost învins din nou, de Chiellini, care a marcat cu o lovitură de cap de lângă Mascherano, în urma unui corner.

Juve s-a blocat eficient în apărare, în timp ce Barcelona s-a chinuit să găsească spaţii, iar ocaziile au fost destul de puţine, Luis Suarez ratând în minutele 68 (blocat de Buffon) şi 75.

Barca a solicitat şi un penalty, în min. 69, când Chiellini a blocat cu mâna şutul lui Neymar, dar arbitrul nu a observat infracţiunea.

Juve şi-a luat o revanşă după finala Ligii Campionilor pierdută la Berlin cu Barcelona (1-3) în 2015.

Juventus a ajuns la 21 de meciuri fără înfrângere pe teren propriu în cupele europene (12 victorii, 9 egaluri).

Returul se va juca în data de 19 aprilie, pe Camp Nou.

Juventus Torino — FC Barcelona 3-0 (2-0)
Au marcat: Paulo Dybala (7, 22), Giorgio Chiellini (55).
Torino, Juventus Stadium: 41.000 spectatori
Liga Campionilor — sferturi de finală (tur)

Au evoluat echipele:

Juventus: 1. Gianluigi Buffon (căpitan) — 23. Dani Alves, 19. Leonardo Bonucci, 3. Giorgio Chiellini, 12. Alex Sandro — 5. Miralem Pjanic (15. Andrea Barzagli, 89), 6. Sami Khedira — 7. Juan Cuadrado (18. Mario Lemina, 73), 21. Paulo Dybala (28. Tomas Rincon, 81), 17. Mario Mandzukic — 9. Gonzalo Higuaín. Antrenor: Massimiliano Allegri.
Rezerve neutilizate: 25. Neto — 8. Claudio Marchisio, 22. Kwadwo Asamoah, 26. Stephan Lichtsteiner.

Barcelona: 1. Marc-André ter Stegen — 20. Sergi Roberto, 3. Gerard Piqué, 23. Samuel Umtiti, 24. Jérémy Mathieu (21. André Gomes, 46) — 4. Ivan Rakitic, 14. Javier Mascherano, 8. Andrés Iniesta (căpitan) — 10. Lionel Messi, 9. Luis Suárez, 11. Neymar, . Antrenor: Luis Enrique.
Rezerve neutilizate: 13. Jasper Cillessen — 6. Denis Suarez, 17. Paco Alcacer, 18. Jordi Alba, 19. Lucas Digne, 28. Carles Alena.

Arbitru: Szymon Marciniak; arbitri asistenţi: Tomasz Listkiewicz, Pawel Sokolnicki; arbitri asistenţi adiţionali: Pawel Raczkowski, Tomasz Musial; arbitru de rezervă: Radoslaw Siejka (toţi din Polonia)
Cartonaşe galbene: Dani Alves (28), Luis Suarez (53), Iniesta (57), Mandzukic (63), Khedira (74), Umtiti (90+1), Lemina (90+1).