Jucătoarea cehă Karolina Pliskova a câştigat meciul împotriva croatei Mirjana Lucic-Baroni (29 WTA), scor 6-3, 6-4, după o oră şi 13 minute. Pliskova a reuşit şase break-uri şi a cedat serviciul de trei ori. Cehoaica în vârstă de 25 de ani ajunge pentru prima dată în semifinale la Miami şi are 21 de victorii şi doar 3 înfrângeri în 2017.

Caroline Wozniacki şi Karolina Pliskova se vor înfrunta în prima semifinală de la Miami, joi, de la ora 20:00, ora RM. Daneza conduce cu 3-1 în privinţa întâlnirilor directe, dar cehoaica s-a impus în acest an în finala de la Doha, scor 6-3, 6-4.

Miercuri vor avea loc celelalte două sferturi de finală de pe tabloul feminin al întrecerii americane: Simona Halep (5 WTA) - Johanna Konta (11 WTA), de la ora 20.00, şi Angelique Kerber (1 WTA) - Venus Williams (12 WTA), de la ora 2:00.