Ciclism: Nairo Quintana a câştigat pentru a doua oară cursa Tirreno-Adriatico

Columbianul Nairo Quintana (Movistar) a câştigat marţi, pentru a doua oară, cursa Tirreno-Adriatico, după ce s-a clasat pe locul 45 în ultima etapă, un contratimp individual de 10 km, disputat la San Benedetto del Tronto şi în care s-a impus australianul Rohan Dennis (BMC), în 11min18sec.

Pe locul 2 în această ultimă etapă, a 7-a, s-a clasat olandezul Jos van Emden (LottoNL), la 3sec, iar al treilea a fost australianul Michael Hepburn (Orica), tot la 3sec.

În clasamentul final, Quintana a fost urmat de australianul Rohan Dennis (BMC), la 25sec, şi de francezul Thibaut Pinot (FDJ), la 36sec.

Rutierul român Eduard Grosu a fost al 110-lea în această etapă, la 1min16sec de câştigător, şi a încheiat cursa pe locul 115, la 1h01min51sec de Quintana.

Columbianul a mai câştigat ''Cursa celor două mări'' în 2015.