Victorii la limită pentru Chelsea şi Arsenal în Premier League

Echipele londoneze Chelsea şi Arsenal au câştigat cu acelaşi scor, 1-0, partidele disputate sâmbătă pe teren propriu împotriva formaţiilor Southampton, respectiv Newcastle United, în cadrul etapei a 18-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Campioana Chelsea s-a impus în meciul cu "Sfinţii" prin golul marcat de Marcos Alonso în prelungirile primei reprize, în timp ce Arsenal a câştigat jocul cu Newcastle după o execuţie spectaculoasă reuşită de Mesut Ozil în minutul 23.

Rezultate:
Stoke City - West Ham United 0-3
Au marcat: Mark Noble 19 - penalty, Marko Arnautovic 75, Diafra Sakho 86.

Chelsea - Southampton 1-0
A marcat: Marcos Alonso 45+3.

Brighton and Hove Albion - Burnley 0-0
Brithgton a ratat o lovitură de la 11 m prin Glenn Murray 36.

Arsenal - Newcastle United 1-0
A marcat: Mesut Ozil 23.

Watford - Huddersfield Town 1-4
Au marcat: Abdoulaye Doucoure 68, respectiv Elias Kachunga 6, Aaron Mooy 23, 89 - penalty, Laurent Depoitre 50.
Cartonaşe roşii: Troy Deeney (Watford) 33, Jonathan Hogg (Huddersfield) 61.

Leicester City - Crystal Palace 0-3
Au marcat: Christian Benteke 19, Wilfried Zaha 40, Bakary Sako 90+4.
Cartonaş roşu: Wilfred Ndidi (Leicester) 61.

Sâmbătă se mai dispută partida Manchester City - Tottenham Dortmund, duminică sunt programate meciurile West Bromwich Albion - Manchester United şi Bournemouth - FC Liverpool, în timp ce luni are loc întâlnirea Everton - Swansea City.

În clasament conduce Manchester City, 49 puncte, urmată de Manchester United, 38 puncte (17 jocuri), Chelsea, 38 puncte, Arsenal, 33 puncte, Burnley, 32 puncte, etc.