Programul echipelor din Liga 1 în această iarnă

Programul echipelor din Liga 1 în această iarnă
Sursa: digisport.ro Foto: frf.ro 11.01.2017 19:01
Scurta vacanţă de iarnă s-a terminat sau este pe cale de a se sfârşi pentru echipele din Liga 1. Steaua, CS U Craiova şi Gaz Metan Mediaş sunt echipele care au reluat cel mai repede treaba în 2017.

Sunt însă şi echipe care nu s-au reunit încă sau care o vor face dar fără să ştie în prezent concret care va fi programul de lucru până la reluarea partidelor oficiale, la început de februarie. Este o situaţie fără precedent în istoria fotbalului românesc, semn că efectele crizei financiare îşi spun cuvântul.

Steaua, Viitorul, Astra, Dinamo, Craiova, CFR Cluj, Iaşi şi Timişoara sunt echipe care ştiu şi ce amicale vor disputa, în timp ce situaţia de la Pandurii, Chiajna şi ASA  este în continuare confuză.

Mai jos vă prezentăm datele de cantonament şi programul amicalelor echipelor din Liga 1, în ordinea ocupată în clasament la finalul lui 2016.

1. Viitorul (legitimat moldoveanul Cătălin Carp)

Reunire: 9 ianuarie
Cantonament: 10-24 ianuarie, Cipru

Meciuri amicale:
14 ianuarie: FC Viitorul - Enosis Neon Paralimni (loc 4 Cipru Liga 2)
17 ianuarie: FC Viitorul - Ermis Aradippou (loc 6 Cipru Liga 1)
20 ianuarie: FC Viitorul - Levski Sofia (loc 2 Bulgaria Liga 1)
22 ianuarie: FC Viitorul - FC Ural (loc 13 Rusia Liga 1)
23 ianuarie: FC Viitorul - FK Atlantas (loc 4 Lituania Liga 1)

2. Steaua

S-a reunit: 4 ianuarie
Primul cantonament: Antalya (7 ianuarie-19 ianuarie)

Amical:
18 ianuarie: Steaua - Qarabag

Al doilea cantonament: Antalya (21 ianuarie - 4 februarie)
Meciuri amicale:
24 ianuarie: Steaua - Vardar Skopje (locul 1, Macedonia, Liga 1)
26 ianuarie: Steaua - Terek Grozny (locul 4, Rusia, Liga 1)
28 ianuarie: Steaua - Slovan Bratislava (locul 3, Slovacia, Liga 1)
31 ianuarie: Steaua - Wisla Krakovia (locul 10, Polonia, Liga 1)
02 februarie: Steaua - Hajduk Split (locul 4, Croaţia, Liga 1)

3. CS U Craiova (legitimat moldoveanul Nicolae Calancea)

S-a reunit: 4 ianuarie
Cantonament: Malta (6 – 27 ianuarie)

Meciuri amicale:
7 ianuarie: CS U Craiova - Borussia Moenchengladbach (locul 14, Germania, Bundesliga).
CS U Craiova - Fortuna Dusseldorf (locul 8, Germania, Liga 2) 
CS U Craiova - FC St. Gallen (locul 6, Elveţia, Liga 1) 
CS U Craiova - FC Hibernians (Locul 2, Malta, Liga 1)
CS U Craiova - Terek Grozny (locul 4, Rusia, Liga 1) 
CS U Craiova - Krîlia Sovetov Samara (locul 12, Rusia, Liga 1).

4. Gaz Metan Mediaş

S-a reunit: 4 ianuarie
Primul cantonament: Mediaş (4-10 ianuarie)

Al doilea cantonament: Antalya (11-26 ianuarie)

Meciuri amicale: neconfirmate

5. Dinamo

Reunire: 6 ianuarie
Primul cantonament: Săftica sau Izvorani (6-14 ianuarie)

Al doilea cantonament: Marbella (15-29 ianuarie)

Meciuri amicale:
17 ianuarie: Dinamo - Tianjin Teda (locul 10, China, Liga 1)
20 ianuarie: Dinamo - Eintracht Braunschweig (locul 2, Germania, 2Bundesliga)
24 ianuarie: Dinamo - FC Zurich (locul 1, Elveţia, Liga 2)
27 ianuarie: Dinamo - Videoton (locul 1, Ungaria, Liga 1)

6. CFR Cluj

Reunire: 5 ianuarie
Primul cantonament: Cluj (6-13 ianuarie)

Al doilea cantonament: Cipru (14-28 ianuarie)

Meciuri amicale:
17 ianuarie: CFR Cluj - UFA (Rusia)

20 ianuarie: CFR Cluj - Karmiotissa (Cipru)
24 ianuarie: CFR Cluj - Arka Gdynia (Polonia)
27 ianuarie: CFR Cluj - Korona Kielce (locul 9, Polonia, Liga 1)

7. Astra

Reunire: 8 ianuarie
Cantonament: Limassol (Cipru): 13-27 ianuarie

Meciuri amicale:
16 ianuarie: Astra – Doxa (Cipru)
19 ianuarie: Astra – Spartak Moscova (Rusia)
22 ianuarie: Astra – Ural Ekaterinburg (Rusia)
25 ianuarie: Astra – Pogon Szczecin (Polonia)

** În funcţie de apariţia unor schimbări în program, este posibil un amical şi cu Ujpest (Ungaria), pe 26 ianuarie.

8. Botoşani

Reunire: 5 ianuarie
Primul cantonament: Vatra Dornei (5-11 ianuarie)

Al doilea cantonament: Antalya (12- 28 ianuarie)

Meciuri amicale:
15 ianuarie: FC Botoşani - Luftetari Gjirokaster (locul 5, Albania, Liga 1)
15 ianuarie: FC Botoşani - Nasaf Qarshi (locul 3, Uzbekistan, Liga 1)
18 ianuarie: FC Botoşani - Inter Baku (locul 3, Azerbaidjan, Liga 1)
20 ianuarie: FC Botoşani - Slovan Bratislava (locul 3, Slovacia, Liga 1)
25 ianuarie: FC Botoşani - Amkar Perm (locul 6, Rusia, Liga 1)

9. CSM Poli Iaşi (legitimat noldoveanul Alexandru Boiciuc)

Reunire: 5 ianuarie
Cantonament: Antalya (12-27 ianuarie)

Meciuri amicale
15 ianuarie: CSM Poli Iaşi - Sahtior Karagandi
18 ianuarie: CSM Poli Iaşi - Jagellonia
21 ianuarie: CSM Poli Iaşi - FC Tosno
23 ianuarie: CSM Poli Iaşi - Inter Baku
25 ianuarie: CSM Poli Iaşi - Dunav Ruse

10. Voluntari

Reunire: 5 ianuarie
Cantonament: 12-26 ianuarie, Brescia

Meciuri amicale:
4 sau 5, adversari neconfirmaţi

11. Pandurii

Reunire: 8 ianuarie
Cantonamente: 8-15 ianuarie plan local

Antalya – neconfirmat
Meciuri amicale: - neconfirmate

12. Concordia Chiajna

Reunire: 5 ianuarie
Cantonament: Cipru

Meciuri amicale: neconfirmate

13. ACS Poli Timişoara

Reunire: 7 ianuarie
Cantonament: Poiana Braşov (10-17 ianuarie)

Meciuri amicale:
21 ianuarie: ACS Poli - Naţional Sebiş
24 ianuarie: ACS Poli - Spartak Subotica, la Belgrad
31 ianuarie: ACS Poli - Honved, la Budapesta.

14. ASA Tg Mureş

Reunire 5 ianuarie
Cantonamente:
14-28 ianuarie Antalya

Meciuri amicale: neconfirmate

 

Ştiri NON-STOP