Vacanţa de iarnă, condimentată cu multe transferuri de efectiv, au adus câştig de cauză campionilor de la Sheriff şi orheienilor de la Milsami.

În prima rundă a anului, Sheriff s-a impus cu 1-0 în deplasarea de la Vadul lui Vodă. Singurul gol al partidei a fost reuşit în debutul meciului, minutul 8, de Cavalcante.

După acest rezultat, Sheriff acumulează 30 de puncte, cu unul mai puţin decât Milsami şi rămâne pe locul trei. Zarea rămâne cu 9 puncte, penultima în Divizia Naţională.

În derby-ul etapei, la Chişinău, Milsami Orhei a câştigat cele trei puncte în partida cu Zimbru.

Galben-verzii au rezistat doar până la pauză în faţa vulturilor conduşi de Iurie Osipenco, scor 0-0 după 45 de minute.

În repriza a doua, oaspeţii l-au introdus în teren pe românul Cristi Bud, care a reuşit o dublă în minutele 63 şi 83.

Pentru orheieni au mai jucat Petru Racu şi Alexandru Antoniuc, foşti fotbalişti la Veris Chişinău, cât şi Alexandru Suvorov, internaţional moldovean, iar pe banca de rezerve s-a regăsit fostul căpitan al zimbrilor Iulian Erhan.

Milsami continuă pe locul al doilea şi după această întâlnire, cu 28 de puncte, iar Zimbru rămâne pe locul 6 cu 15 puncte, cu 5 mai multe decât Academia.

A treia partidă a acestei etape se va disputa mâine la Tiraspol, între FC Tiraspol şi Saxan.