Incidente violente în Liga Campionilor Africii! Peste 30 de răniți + incendiu pe stadion

Meciul Esperance Tunis - Jeunesse Sportive Kabylie, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor Africii, a fost marcat de incidente violente în incinta stadionului din Tunisia.

Meciul a fost întrerupt pentru mai bine de 30 de minute, după ce fanii s-au luat la bătaie cu forțele de ordine.

Potrivit Radio Mosaique şi altor relatări, fanii echipei Esperance Tunis au încercat să intre pe teren după prima repriză, dar poliţiştii au intervenit şi au avut loc confruntări violente.

Fanii au răsturnat tomberoanele de gunoi din incinta arenei olimpice din Rades şi au provocat un incendiu pe un culoar de acces.

Forţele de ordine au lansat gaze lacrimogene, care au acoperit stadionul cu un fum gros. Mai mulţi ofiţeri de poliţie au fost răniţi, după ce fanii au aruncat cu pietre, scaune, torțe și alte obiecte.

Imaginile difuzate pe rețelele sociale au arătat o maşină de pompieri care intervenea la incendiu. Meciul a putut fi reluat abia după evacuarea unei tribune.

Potrivit AFP, cel puţin 20 de poliţişti au fost răniţi şi cel puțin 10 fani au avut nevoie de îngrijiri medicale.

Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, dar Esperance Tunis s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor Africii.