Britanicii de la Goal a făcut o scurtă analiză a parcursului din acest sezon al lui Ronaldo, notând ca superstarul portughez are cele mai slabe cifre de când joaca în La Liga.

CR7 a marcat "doar" 26 de goluri în La Liga în acest sezon, cu un gol mai mult față de stagiunea trecută, dar, spre deosebire de sezonul precedent, acum el a jucat doar 2.235 de minute. Pe lângă numărul mic de goluri, Cristiano a bifat și cel mai mic număr de șuturi - 180. De asemenea, el nu a marcat în acest sezon niciun gol din afara careului, scrie digisport.ro!

În primul sezon la Real, în stagiunea 2009/2010, Cristiano a marcat 26 de goluri în La Liga.

În sezonul 2014/15, Cristiano a atins vârful său de performanță, marcând 48 de goluri în La Liga.

Ronaldo a marcat 56% dintre goluri în acest sezon cu piciorul drept și a bifat doar 5 reușite cu capul.

Pe de altă parte, Ronaldo a marcat de 15 ori în 12 meciuri din UEFA Champions League!

În ultima partidă a sezonului din La liga, în deplasarea de la Villarreal, scor 2-2, Cristiano Ronaldo a marcat un gol, în minutul 32, și a fost schimbat cu Benzema, în minutul 62, ambii fiind menajați pentru finala UCL. În urma acestui rezultat, echipa pregătită de Zinedine Zidane a încheiat campionatul pe locul trei.