Egipt - Uruguay 0-1: Sud-americanii au obţinut victoria dintr-o fază fixă, în minutul 90

Uruguayul a câştigat cu mari emoţii la debutul la Cupa Mondială din Rusia. Sud-americanii au învins cu 1-0 Egiptul graţie unui gol marcat în minutul 90 de fundaşul lui Atletico Madrid, Jose Maria Gimenez.

De ziua lui, starul "faraonilor", Mohamed Salah, a fost rezervă, iar selecţionerul sud-americanilor, Oscar Tabarez, a venit în cârje la intalnirea în care a egalat un record istoric: cea mai lungă perioadă între prima şi ultima Cupă Mondială ca antrenor, 28 de ani.

Suarez a ratat trei ocazii în partida de la Ekaterinburg, iar Edinson Cavani a lovit bara în minutul 88, cu numai două minute înainte de golul lui Gimenez.