LISTA candidaţilor din partea PCRM la parlamentare, în circumscripţia naţională
Partidul Comuniștilor a făcut publică lista candidaţilor în circumscripţia naţională la funcţia de deputat în Parlament pentru alegerile parlamentare din 24 februarie 2019.
1. Voronin Vladimir - Mun. Chişinău, PCRM, Inginer-economist, jurist, politolog Deputat Parlamentul RM
2. Babin Tatiana - Mun. Chişinău, PCRM, Economist, Contabil SA „Franzeluţa”
3. Bodnarenco Elena - Mun. Soroca, PCRM, Economist,magistru în domeniul APL, Deputat Parlamentul RM
4. Boiadji Liudmila - Mun. Chişinău, PCRM, Jurist, Şef secţiei CTAS sect. Centru mun. Chişinău
5. Bondari Veaceslav - Or. Anenii Noi, PCRM, Merceolog, Economist, manager public Primar Primaria Anenii Noi
6. Borgan Serafima - Or. Rezina, PCRM, Zootehnician, politolog - Pensionară
7. Bostan Tatiana - Or. Anenii Noi, PCRM, Profesor, jurist, Jurist Primaria Anenii Noi
8. Bratunova Anna - Mun. Comrat, PCRM, Finansist-economist Specialist principal IMSP „Spitalul Raional „Gurfinkel”
9. Bujoreanu Tatiana - Mun. Chişinău, PCRM, Inginer-energetic, magistru în domeniul APL, Asistent al deputatului Parlamentul RM
10. Burca Valeri - Or. Criuleni, PCRM, Relaţii internaţionale, Şef Direcţie Consiliul Raional Criuleni
11. Burlacu Petru - Mun. Cahul, PCRM, Agronom,magistru în administraţie publică, Şef Direcţie Generală CTAS Cahu CNAS
12. Buruşciuc Mihai l- S. Gura Camencii raionul Floreşti, PCRM, Economist, Vice-preşedinte Consiliul Raional Floreşti
13. Caraman Diana - Mun. Chişinău, PCRM, Economist, Asistent al deputatului Parlamentul RM
14. Căpăţină Svetlana - Mun. Orhei, PCRM, Finansist, Specialist Consiliul Raional Orhei
15. Căpăţină Veaceslav - Mun. Orhei, PCRM, Jurist, Director comercia SRL „Eduardprosper”
16. Cebotari Ivan - Or. Sîngerei, PCRM, Inginer-mecanic, Vice-preşedinte Consiliul Raional Sîngerei
17. Chirilov Iulia - Mun. Ungheni, PCRM, Pedagog, jurist Secretar al CR PCRM Ungheni CC al PCRM
18. Cîlicic Ivan - Mun. Comrat, PCRM, Inginer, Pensionar
19. Creciun Anatolie - S. Larga raionul Briceni, PCRM, Economist, Prim-secretar al CR PCRM Briceni CC al PCRM
20. Cuceinic Ana - Or. Şoldăneşti, PCRM, Politolog, Specialist Primăria Şoldăneşti
21. Dragan Semion - Mun. Chişinău, PCRM, Inginer-constructor, politolog, specialist în relaţii internaţionale, Pensionar
22. Eremia Alexei - Mun. Hînceşti, PCRM, Tehnicican-constructor - Temporar neangajat în cîmpul muncii
23. Filip Petru - S. Pănăşeşti, raionul Străşeni, PCRM, Inginer-mecanic, politolog Director comercial FPC „Nadejda-92”
24. Filipov Serghei - Or. Taraclia, PCRM, Lucrător medical, Primar Primaria Taraclia
25. Gherman Stella - S. Slobozia-Şirăuţi raionul Briceni, PCRM, Profesor, Director Gimnaziu s. Slobozia-Şirăuţi
26. Griţco Igor - Mun. Chişinău, PCRM, Licenţiat în drept, Prim-secretar al CR PCRM sec. Ciocana mun. Chişinău CC al PCRM
27. Leşco Gheorghe - Mun. Chişinău, PCRM, Pedagog, Director SA „Asterra Grup” filiala Soroca
28. Midoni Serghei - Or. Ialoveni, PCRM, Inginer-constructor, Director SRL „Deallux-Cons”
29. Miron Anton - Mun. Chişinău, PCRM, Agronom învăţat, politolog - Pensionar
30. Mironic Alla - Mun. Chişinău, PCRM, Pedagog, psiholog, Deputat Parlamentul RM
31. Morcov Ghenadie - Or. Drochia, PCRM, Medic, Şef secţie Centrul de Sănătate Drochia
32. Muduc Valeriu - Or. Făleşti, PCRM, Economist, magistru în domeniul APL, Prim-secretar al CR PCRM Făleşti CC al PCRM
33. Nicolaev Nicolai - Or. Basarabeasca, PCRM, Inginer-electric, Şef Direcţie ÎS „Calea Ferată din Moldova”
34. Nigai Veaceslav - Or. Căuşeni, PCRM, Jurist, Vice-preşedinte Consiliul Raional Căuşeni
35. Orlov Diana - S. Cioburciu ,raionul Ştefan Vodă, PCRM, Profesoară de matematică, psiholog Profesoară IP „Gimnaziul M. Sîrghi”
36. Parpolova Elena - S. Sărata Nouă, raionul Leova, PCRM, Învăţător la clasele primare, profesor de filologie,Director Gimnaziul Sărata Nouă
37. Porubin Petru - S. Corjova, raionul Dubăsari, PCRM, Inginer-mecanic - Pensionar
38. Postoico Maria - Mun. Chişinău, PCRM, Jurist, Deputat Parlamentul RM
39. Radulov-Covtoniuc Prascovia - Mun. Chişinău, PCRM, Agronom învăţat, Şef Secţiei Generale CC al PCRM
40. Reidman Oleg - Mun. Chişinău, PCRM, Radiofizic, Deputat Parlamentul RM
41. Rotari Nicolae - Or. Floreşti, PCRM, Economist - Pensionar
42. Rubţov Serghei - Mun. Bălţi, PCRM, Jurist, Prim-secretar al CM PCRM Bălţi CC al PCRM
43. Rusol Nicolai - Mun. Chişinău, PCRM, Politolog, Asistent al deputatului Parlamentul RM
44. Sava Valeriu - Mun. Străşeni, PCRM, Inginer-mecanic, politolog, Prim-secretar al CR PCRM Călăraşi CC al PCRM
45. Sibova Inga - Or. Cimişlia, PCRM, Inginer,Şef secţie SRL „Cimişlia-Gaz”
46. Şupac Inna - Or. Basarabeasca, PCRM, Licenţiat în relaţii internaţionale, Deputat Parlamentul RM
47. Ţopa Andrei - Or. Otaci, PCRM, Inginer-hidrotehnic, magistru în administraţia publică, Vice-preşedinte Consiliul Raional Ocniţa
48. Ţugulea Ion - Or. Nisporeni, PCRM, Inginer-tehnician, magistru în domeniul APL, Prim-secretar al CR PCRM Nisporeni CC al PCRM
49. Voitisina Olga - Mun. Bălţi, PCRM, Jurist, economist, Specialist în resurse umane ÎM „Asociaţia pieţelor din Bălţi”
50. Zui Alexandr - Mun. Edineţ, PCRM, Comandor aeronavei - Pensionar
comentarii: