Capăt de drum pe Anfield! A câștigat tot ce se putea cu Liverpool și l-a anunțat pe Jurgen Klopp că pleacă

Roberto Firmino (31 de ani) se află pe lista fotbaliștilor care au intrat în ultimele 6 luni de contract odată cu noul an.

Brazilianul a negociat cu Liverpool pentru prelungirea înțelegerii, însă cele două părți nu au ajuns la un acord, astfel că Firmino a decis să pună capăt aventurii de pe Anfield.

Conform Sky Sport, brazilianul a hotărât să plece de la Liverpool la finalul sezonului actual.

Atacantul l-a contactat vineri pe Jurgen Klopp și i-a transmis antrenorului intențiile sale.

Astfel, Firmino va pleca gratis de la Liverpool în vară, după 8 ani petrecuți la gruparea engleză.

Firmino a ajuns pe Anfield în vara lui 2015, când "Cormoranii" le plăteau celor de la Hoffenheim 41 de milioane de euro.

De atunci și până acum, brazilianul a bifat 353 de meciuri în tricoul lui Liverpool și a reușit 107 goluri și 78 de assist-uri, însă în ultimul timp locul său în primul 11 a fost luat de Darwin Nunez.

De-a lungul celor 8 ani, Firmino a cucerit la Liverpool fiecare trofeu major posibil: Campionatul Angliei, FA Cup, Cupa Ligii Angliei, Super Cupa Angliei, Champions League, Cupa Mondială a Cluburilor și Super Cupa Europei.