Spectacol șo răsturnare de scor în optimile Ligii; Seară sub semnul VAR-ului

După Lyon-Barcelona 0-0 şi Liverpool-Bayern 0-0, miercuri seară s-au jucat și ultimele două partide din turul optimilor UEFA Champions League: Atletico Madrid - Juventus 2-0 și Schalke - Manchester City 2-3.

Meciul de la Madrid a fost fără îndoială duelul serii. Echipa lui Simenone s-a impus cu 2-0 și a luat o opțiune importantă pentru calificarea în sferturile de finală ale celei mai tari competiții intercluburi. Fundașii Gimenez și Godin au marcat golurile victoriei lui Atletico. Un pas poate chiar mai mare către sferturile de finală a făcut Manchester City. Formația lui Guardiola a condus cu 1-0, grație golului lui Aguero, dar gazdele au întors rezultatul până la pauză prin dubla lui Bentaleb. Decarul lui Schake a înscris ambele goluri după penalty-uri acordat cu ajutorul VAR. City a rămas în 10 în partea a doua, după eliminarea lui Otamendi, dar a marcat de două ori, prin Sane și Sterling.