Sursa foto: barcablaugranes.com

Barcelona rămâne neînvinsă în campionat: A remizat cu Celta, 2-2, deşi a jucat pe final în 10 oameni

Cu gândul la finala Cupei Spaniei, de sâmbătă, Barcelona a început fără Suarez şi Messi meciul de la Vigo, din etapa a 33-a. Ter Stegen i-a salvat pe catalani în startul partidei (11), iar Paulinho a dat semnalul ofensivei pentru liderul din Primera Division (25).

Deschiderea scorului a venit în minutul 36 - Ousmane Dembélé a semnat un golazo, însă la vestiare s-a intrat la egalitate: Jonny Castro a făcut 1-1, cu cel de-al doilea său gol în 2018 (45).

Valverde a mutat în minutul 60 - i-a trimis pe teren pe Messi şi Sergi Roberto, iar golul a venit imediat. Paco Alcácer a făcut 2-1 pentru Barcelona (64). Oaspeţii au terminat meciul în zece - abia intrat, Sergi Roberto a faultat ca ultim apărător (71).

Celta a profitat şi a egalat în minutul 82, prin Iago Aspas, după o fază la care catalanii au cerut henţ. S-a încheiat 2-2 şi Barcelona rămâne neînvinsă în actuala ediţie de campionat, cu 5 meciuri rămase de jucat.