Ronaldo, regele incontestabil al Ligii, depăşit: Jucătorul care are o rată de goluri mai bună decât el

Sadio Mane a înscris aseară pentru Liverpool al 10-lea său gol în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor. Niciun jucător care a trecut de această barieră nu are o rată de gol/minut jucat atât de bună.

Liverpool a ajuns în semifinalele Ligii Campionilor fără emoţii, impunându-se cu 6-1 la general în faţa lui Porto. Mane a fost încă o dată vioara întâi, iar cifrele sale sunt impresionante. El are deja acelaşi număr de goluri în fazele eliminatorii din Champions League ca Luis Suarez, deşi uruguayanul a evoluat mult mai mult în astfel de meciuri eliminatorii.

Starul lui Klopp are un gol marcat în fazele eliminatorii ale Ligii la fiecare 95 de minute. Nici măcar Ronaldo, "regele" incontestabil al Champions League, nu se poate lăuda cu o asemenea rată de goluri. CR7 a avut o reuşită la fiecare 107 minute, în optimi, sferturi, semifinale sau finale de Ligă.