De 48 de ani nu s-a mai întâmplat aşa ceva: Meciul Belgia - Japonia va intra în istorie

Japonia a condus cu 2-0 şi totul părea în favoarea niponilor. Numai că Belgia a reuşit să revină şi să câştige partida în minutul 90+4. O astfel de răsturnare de scor nu se mai întâmplase de 48 de ani la Cupa Mondială.

Ultima dată când o formaţie a fost condusă cu 0-2 şi a reuşit să revină, într-o fază eliminatorie la Cupa Mondială, s-a întâmplat în 1970.

Atunci, Anglia a condus cu 2-0 în meciul cu Germania, dar nemţii au reuşit să revină şi s-au impus cu 3-2. Mai mult, un asemenea scenariu s-a întâmplat de doar şase ani în istoria Campionatului Mondial. Belgia va juca în sferturile de finală împotriva Braziliei, care a trecut de Mexic vu 2-0.