Sursa foto: Profimedia

Încă una la colecție! Erling Haaland a reușit ce nu au putut toți ceilalți fotbaliști din Premier League înaintea sa

Erling Haaland (22 de ani) a fost integralist în meciul câștigat de Manchester City cu Bayern, scor 3-0, în cadrul manșei tur a sferturilor Champions League.

Inevitabilul s-a produs și la partida de pe Etihad Stadium, iar norvegianul a marcat în minutul 76. Reușita este cu totul specială, întrucât a consemnat încă un record absolut stabilit de atacant.

Conform statisticienilor de la Opta, Haaland este primul jucător din întreaga istorie a Premier League care reușește să înscrie 45 de goluri în toate competițiile în cadrul unui singur sezon.

Haaland are 30 de goluri marcate în campionatul Angliei, 3 în FA Cup, unul în Cupa Ligii Angliei și 11 în Champions League.