Sursa foto: Sport Pictures

România - Elveția 1-0. Sărbătoare pe Arena Națională! ”Tricolorii”, pe primul loc în grupă

România a învins-o pe Elveția pe Arena Națională, scor 1-0, iar echipa națională a încheiat Grupa I pe primul loc.

Prima șansă importantă a partidei a venit în minutul 17, când Coman a centrat în careul advers, iar Olimpiu Moruțan a încercat să marcheze cu o execuție spectaculoasă.

Elvețienii au dat replica doar câteva clipe mai târziu, la un șut puternic al lui Okafor, respins foarte bine de Horațiu Moldovan.

În minutul 20, Cicâldău a șutat de la marginea careului, dar mingea a ajuns în brațele lui Mvogo. Elvețienii au ratat o șansă importantă de gol în minutul 26, iar Stanciu a încercat să marcheze din lovitură liberă în minutul 34.

Pe finalul primei reprize, ”Tricolorii” au pus pericol la poarta adversă, dar, la pauză, tabela arăta 0-0.

România a deschis scorul în minutul 50, când Denis Alibec a înscris după o fază superbă construită de ”Tricolori”.

Elvețienii au forțat până la finalul partidei, însă intervențiile foarte bune ale lui Horațiu Moldovan nu le-au permis să restabilească egalitatea.

Partida nu a fost lipsită nici de faze controversate. În minutul 55, Florinel Coman a căzut în careul advers, dar centralul a lăsat jocul să continue.